Az MVM Mátra Energia Zrt.

A Mátrai Erőmű Zrt. 2021. július 1-jétől MVM Mátra Energia Zrt. néven folytatja működését. A társaság a modernebb, dinamikusabb elnevezéssel az MVM Csoporthoz tartozást és komplex technológia váltási programját kívánja hangsúlyozni.

Az 1969 óta üzemelő mátrai erőmű Magyarország egyetlen jelentős hazai primer energiaforrására, a lignitre alapozott erőműve, összesen 950 MWe-os beépített kapacitással hazánk második legnagyobb villamosenergia-termelője és bizonyos rendszerszabályozási feladatokban is fontos szereplő. Az erőmű 2023. évi villamosenergia-termelése 2,828 TWh volt, amely a hazai bruttó villamosenergia-termelés megközelítőleg 8 %-át jelenti. Lignit alapú blokkjaiba a tüzelőanyagot két saját tulajdonú bányájából, a visontai és bükkábrányi külfejtéses bányáiból szállítja be, amelyekből 2023-ban 4,1 Mt lignitet termeltek ki. Az erőmű a megújuló energiatermelésben 2002 óta van jelen, amellyel jelentős mértékben hozzájárult az Európai Unión belül vállalt fenntarthatósági mutatók teljesüléséhez.  A CO2 – kibocsátás csökkentése érdekében a társaság a tüzelőanyaghoz keverve 11-12%-os mennyiségben biomasszát is éget.  A vállalat jövőképének fontos pillére a leányvállalatainál meglévő szaktudás, tapasztalat és speciális technológiák megléte.  A társaságok (Geosol Kft., MVM Mátra Gép Kft., MVM Mélyépítő Kft.) az erőmű és a bányák kiszolgálásán túl piacképes termelői és szolgáltatási kapacitással rendelkeznek, amelyek biztos alapot nyújtanak a térség iparfejlesztési programjának megvalósulásához.

Az MVM Mátra Energia Zrt. megközelítőleg 2000 munkavállalójával a térség egyik legnagyobb foglalkoztatója, leányvállalataival és ipari parki partnereivel együtt mintegy 3000 család megélhetését biztosítja. Emiatt fontos, hogy a működés környezetbaráttá alakítása során a munkahelyek megmaradjanak, és hosszabb távon is fenntarthatóvá váljanak. A létesítmény zöld jövőképének megvalósítása, a széntechnológia kivezetése összhangban van az uniós energia- és klímapolitikai célokkal is, így az átalakításnál a társaság jelentős uniós forrásokra pályázhat. A munkavállalók továbbfoglalkoztatása kiemelt prioritás a szénalapú villamos energiatermelés kivezetése után is. Az új 650 MW-os kombinált ciklusú gázturbinás erőmű (Combined Cycle Gas Turbine CCGT) üzembe helyezéséig a lignit alapú energia termelés folytatódni fog és utána a jelenlegi bányászati tevékenység  részben átfordul rekultivációs feladatokra, így a bányászok egy része tovább foglalkoztatható a bányaüzemekben. Ezen felül a tervezett korszerű technológiájú erőművek létesítésénél az előkészítési feladatokban is nagy szerep hárul majd a mátrai munkavállalókra.

A  Mátrai  Erőműhöz kapcsolódóan 2007-ben ipari park jött létre, melynek összterülete 259 hektár törzsterületből és 24,4 ha fejlesztési területből áll, melynek területe  közigazgatásilag részben Visonta, részben Halmajugra községekhez tartozik. Észak-keletről a markazi víztározó, keletről  Markaz   településhez  tartozó  mezőgazdasági  terület,  délről  mezőgazdasági  művelésbe   visszaadott,   tájrendezett   bányaterület,  nyugatról  pedig  Visontához  tartozó tájrendezett  bányahányóra  telepített  szőlőültetvények  és  erdős  terület  határolja.

Az erőmű  közvetlen közelébe települt vállalkozások, gyártóüzemek részben a  rendelkezésre álló olcsó  energiára  és a  meglévő infrastruktúrára, részben az  erőművek  üzemeltetésével  keletkező melléktermékek  hasznosítására,  valamint  a biomassza  együttégetési projektekre alapozták letelepedési szándékukat. A keletkezett melléktermékek hasznosítása érdekében gipszkarton, falazóelem – és alfa félhidrát-gyártás települt az erőmű közelébe, valamint biodízel- , bioetanol gyár is működik a területen, amely hőt és villamos energiát vesz igénybe a Mátrai Erőműtől.

30 éves modernizációs program

2020. március 26-án a Mátrai Erőmű és leányvállalatai az MVM Csoport tulajdonába kerültek. A tulajdonos célja, hogy a mára elavult és nem hatékonyan működő energiatermelő létesítményt modern, karbontakarékos és gazdaságosan termelő rendszerré alakítsa. A szénerőmű a hazai széndioxid-kibocsátás kevesebb, mint 8 százalékáért felel, így Magyarország 2050-es karbonsemlegességi céljainak eléréséhez elengedhetetlen technológiájának átalakítása összhangban a Nemzeti Energia- és Klímatervvel. Az anyavállalat szakmai háttere garantálja, hogy az átalakítási folyamat alatt az ellátó rendszer zavartalanul működjön. A társaság zöld jövőképének megvalósítása, a széntechnológia kivezetése összhangban van az uniós energia- és klímapolitikai célokkal is, így az átalakításnál jelentős EU-forrásokra is pályázhatunk. A lignit tüzelésű blokkok tervezetten 2025-ben befejezik működésüket, ekkorra új termelő egységek kapcsolódnak be az áramtermelésbe.

A modernizációs program 5 pillére: 

  1. ~Új, maximum 650 MWe teljesítményű kombinált ciklusú gázturbinás erőmű (CCGT)

Földgáztüzelésű, magas hatásfokú, alacsony CO2 intenzitású és rugalmasan szabályozható villamosenergia termelő gázturbinás egység létesítése. Éves villamosenergia termelése megközelíti a 2,8384 TWh-t. A lignit tüzelésű termelő egységek földgáz tüzelésre történő rövidtávú kiváltásásával Magyarország teljes évi CO2 kibocsátásának közel 8%-a takarítható meg. A gázturbina ~30%-os bekeverési arányban alkalmas a jövőben a telephelyen előállított hidrogén eltüzelésére is, további jelentős CO2 csökkenést eredményezve. Az egység gyors le- és felterhelési képességgel rendelkezik, amely a jelen és a középtávú technológiai fejlettség mellett műszaki és gazdaságossági szempontból a legjobb kiegészítője a fotovoltaikus kapacitásoknak. Ezáltal a CCGT egység létrehozása további PV parkok telepítését is lehetővé tudja tenni. A projekt előkészítése megtörtént, a kiemelt környezetvédelmi és építési engedélyeket az MVM Mátra Energia megszerezte.

  1. 38-45 MW biomassza tüzelésű blokk

Az erőmű jelenleg ~400.000 t/év biomassza felhasználásával ~480 GWh/év villamos energiát termel. A lignit tüzelésű blokkok 2025 után tervezett leállításával ennek a biomassza mennyiségnek az energetikai célú hasznosítása megszűnne, hiszen jelenleg együttégetési technológiával történik a tüzelésük. Emiatt indokolt a telephelyen kialakult beszállító rendszer és biomassza feldolgozó infrastruktúra további hasznosítása, bővítése. A projekt előkészítése megtörtént, a kiemelt engedélyeket az MVM Mátra Energia megszerezte.

  1. 200 MW-os fotovoltaikus napelemparkok létesítése a bányák rekultivált területein

A visontai és bükkábrányi bányák rekultivált területén maximum 2×100 MW kapacitású új napelem park telepítése várható az előkészített területeken. A bányák rekultivációjának ütemtervével összhangban indulnak meg a PV telepítések. Az építési területek előkészítése megtörtént, az engedélyezési eljárások folyamatban vannak. Hamarosan három, új naperőmű építése veszi kezdetét, amellyel folytatódik a zöld energiatermelés a rekultivált bányaterületeken az MVM Zöld Generáció Zrt. és az MVM Mátra Energia Zrt. együttműködésével. A három új naperőmű csatlakozási teljesítménye összesen 75 MW lesz.

  1. CCS/H2 pilot projekt – CO2 leválasztás és tárolás- hasznosítása

A tervek között szerepel egy CCS/H2 (Carbon Capture Storage – szén-dioxid-leválasztás – tárolás és hasznosítás) technológiát alkalmazó pilot projekt megvalósítása, mely magába foglalja elsősorban a Gázturbinás egységek füstgázából történő CO2 leválasztását, annak tárolását, illetve termék szintű hasznosítását, valamint kapcsolódik a naperőművek által termelt zöld hidrogén felhasználásához is. A pilot projekt egy későbbi kereskedelmi méretű, más széndioxid forrást is felhasználni képes CCS egység megépítését alapozhatja meg, illetve úttörő szerepet tölt be a CO2 hasznosítás terén.

  1. Ipari parki fejlesztések

A modernizációs program 5. pillére a Mátrai Erőmű és leányvállalatai speciális termelői és szolgáltatási kapacitásaira épül. Az erőmű technológiai átalakítása komplex térségfejlesztési   program keretében valósul meg, ami biztosítja a rendelkezésre álló szakképzett munkaerő továbbfoglalkoztatását. A régiós fejlesztés célja, hogy a lakosság és a munkaadók számára élhető természeti és kiszámítható gazdasági környezetet tudjon biztosítani.

Jelenleg 13 ipari parki tag és 21 egyéb partner tartozik az MVM Mátra Energia Zrt. Ipari Parkjához. Az összes szereplő 2022-es összárbevétele 377 Mrd Ft volt.